Drugi o nama

Josip Perkušić

Svaka vrsta i način organiziranja mladih osoba je hvalevrijedna i obvezuje ostale društvene skupine na kvalitetniji i produktivniji rad. To je moja inicijalna misao kada razmišljam o djelovanju mladih i upravo takva skupina entuzijastičnih mladih osoba društvenog usmjerenja su kolege iz Diplomatskog kluba Fakulteta političkih znanosti koji svojim kontinuiranim i raznolikim radom osmišljavaju sadržaj koji biva popraćen od nemalog broja njihovih vršnjaka koji na taj način apsorbiraju različiti korisni sadržaj putem neformalnog obrazovanja. Na jednom takvom događaju sam i osobno sudjelovao kao gost na poziv kolega iz Diplomatskog kluba, gdje sam imao priliku govoriti o funkcioniranju Ujedinjenih naroda te o mojoj ulozi u toj međunarodnoj organizaciji, a gdje su zainteresirani dionici bili ravnopravni sugovornici obzirom na njihovo bogato znanje iz vanjskopolitičkih tema. Stava sam, dakle, da bi svaki student, posebno mi „društvenjaci“ (poželjno je naravno i za kolege drugih profesionalnih orijentacija) trebali biti involvirani u društvu kroz različite aktivnosti, stoga su kolege iz Diplomatskog kluba odabrale put koji je isprepleten stjecanjem različitih vještina, znanja, upoznavanjem ljudi iz različitih spektara društva (networking) i vjerujem da ih čeka isto takav intenzivan i bogat karijerni put koji je kvalitetno utemeljen ranim studentskim aktivnostima kroz jednu udrugu kao što je Diplomatski klub.

Mislim da je panel bio izuzetno dobro organiziran u vrlo nepovoljnim epidemiološkim uvjetima. Upravo je to u velikoj mjeri utjecalo na samu dinamiku i kvalitetu panela, jer online komunikacija nikako ne može zamijeniti neposrednu komunikaciju uživo (barem po mom mišljenju). No, u navedenim okolnostima sve je ispalo vrlo dobro, a od strane organizatora maksimalno profesionalno. Da je bila mogućnost organizacije uživo, vjerujem da bi i sudjelovanje publike bilo daleko intenzivnije i brže, iako se niti u navedenom slučaju ne bismo trebali požaliti na pokazani interes.

Tijekom prethodne tri godine, moj je tim s Diplomatskim klubom gradio studentsku suradnju posredstvom projekta PEROM Srbije i Hrvatske. Uspjeh naših zajedničkih ideja i pothvata je samo jedan dio naše priče. Svaka nova projektna godina i aktivnost donijeli su nam nova poznanstva, druženja i razmjenu iskustava. 2019. godine PEROM nas je spojio dva puta – prvo u Beogradu na FPNu, a zatim u Zagrebu na FPZG-u. Učili smo jedni o drugima, razvijali se i kao pojedinci i kao politolozi te stvarali prekrasne uspomene! Alumnistima i organizatorima našeg projekta to je donijelo bezbroj novih prilika za napredak, poput poziva na prestižne konferencije te motivaciju za vlastite ideje u približavanju hrvatskih i srpskih studenata. Iako nas je 2020. spriječila u želji da održimo još ambiciozniji i atraktivniji PEROM, uspjeli smo u virtualnom prostoru raspravljati o tome kako biti Ujedinjeni u različitosti. Kao koordinatorica projekta, mogu zaključiti da je Diplomatski klub stabilan i pouzdan partner, čiji su članovi, ideje i podvizi inovativni, uspješni i inspirativni. Ali kao studentica mogu reći i da je DK mjesto koje okuplja fantastične ljude i organizacija zahvaljujući kojoj sam danas bogatija za mnogo novih prijateljstava!

Kao FPZG Alumni, sa sigurnošću mogu reći da je Diplomatski klub jedna od najkonkretnijih platformi koje je naš fakultet iznjedrio. Dva su razloga tome. Prvi je taj što svojoj ciljanoj publici dajete konkretna znanja o međunarodnim odnosima i diplomaciji. Drugi razlog je taj što svojim članovima nudite stjecanje operativnih vještina i znanja poput osmišljavanja projekata, organizacije događanja te interakcije s raznim dionicima- to je ono što daje konkurentsku prednost pri izlasku na tržište rada. Moja suradnja s vama na projektima Mini simulacija UNSC i Mini škola diplomacije je bila iznimno ugodna, brza i učinkovita, a projekte sam procijenio kao vrlo korisne za polaznike. Nadam se da će Diplomatski klub sve više dobivati na značaju – i na FPZG-u, ali i šire.
Ahh da, davna 2018., jedno lijepo iskustvo moram reći, pogotovo jer mi je to bilo ‘vatreno krštenje’, moja prva simulacija. Moram priznati da je debata bila jako interesantna, ali bih prije svega istaknuo kako su ljudi bili jako dobri i srdačni, a s nekima se i danas čujem. Srce mi se ispuni zadovoljstvom kada vidim takvu vrstu suradnje, a nadam se da će u budućnosti biti još češća i u većem obujmu.

As a university teacher, my calling is development of junior intellectuals. My participation in several events of the Diplomatic Club definitely responded to this pedagogy framework in a positive and inspiring way. Seeing young professionals practice diplomatic protocol in Zagreb FPN panel on Slovenia-Croatia border dispute settlement, observing their eagerness to understand politics at various levels on COVID-19 management, and witnessing their engagement in my lecture on Slovenian foreign policy at the Faculty of Social Sciences in Ljubljana upon their visit; all these experiences make me confident that the Diplomatic Club as a student association represents a quality environment for career development in international politics and diplomacy. As a personal observation, I wish to add that making friends – either as a goal or simply a path of life – also never hurts. I wish the Diplomatic Club excellent expertise and friendship experiences to come!

Priliku za suradnju s Diplomatskim klubom, za koji imam samo riječi hvale, dobila sam kroz projekt Mini simulacije UNSC gdje sam bila chair te kroz projekt EU karijera za mlade gdje sam sudjelovala kao predavačica. Oba događaja su odlično organizirana, a da su bila vrlo uspješna govore i rasprave sudionika koje su ih obilježile. Ono što me najviše ispunilo kao predavača jesu upravo pitanja sudionika i njihovo aktivno sudjelovanje. Već duže pratim Diplomatski klub te mogu reći da projekti koje organiziraju uvijek prate aktualne teme, a uz sve navedeno pohvaljujem i komunikaciju s predavačima. Veselim se budućim projektima koje će Diplomatski klub organizirati kao i ljudima koje ću na njima moći upoznati.

Osobno se uvijek rado odazivam na događaje koje organiziraju studenti jer je to najbolji način da u praksi iskuse naučene teorijske postavke. Sudjelovanje na dva događaja organizirana od strane Diplomatskog kluba pokazalo mi je kako kolegice i kolege koji ga čine pokazuju zavidnu razinu informiranosti, osjećaja za aktualnost teme i trenutka, te organizacijske sposobnosti. Oba događaja na kojima sam sudjelovala bili su detaljno razrađeni, promišljeni, stručno moderirani i izrazito kvalitetni. Štoviše, razina rasprave i argumentacije, kao i kvaliteta samih događaja mogu se mjeriti s ozbiljnim međunarodnim tribinama i eventima.

Diplomatski klub Fakulteta političkih znanosti u Zagrebu već godinama je sinonim za predani i aktivan rad s novim generacijama politologa koji kroz znanstveno-društveni angažman nastoje proširiti vlastito znanje o međunarodnim odnosima i diplomaciji, kao i kroz unapređenje komunikacijskih vještina. Aktualizacijom vanjskopolitičkih tema, kao i kontinuiranim radom na korisnim vještinama, Diplomatski klub obogaćuje znanja mladih koji su spremniji i konkurentniji na tržištu rada. Jedna od takvih bila je i panel rasprava ‘Umijeće lobiranja i retoričke vještine’ svega nekoliko mjeseci prije globalne pandemije COVID-19 i privikavanja na ‘novo normalno’. Zbog svega pokazanog na samom panelu, kao i u redovnom radu ove organizacije, uvjeren sam kako će i u budućnosti Diplomatski klub biti poželjno mjesto mnogih generacija.

Za mene je Mini MUN bila izazovna, ali i divna konferencija. Također, ocjenjujem ju kao izvrstan način stjecanja boljeg razumijevanja mnoštva perspektiva kosovske problematike, kao i odličnu priliku za razmjenom mišljenja i iskustava sa kolegama sa zagrebačkog sveučilišta, odnosno Fakulteta političkih znanosti.

Dozvolite da budem malo osobniji. Tijekom strukturalne obnove naše udruge oživjela je i suradnja Diplomatskog kluba Fakulteta političkih znanosti te Studentskog društva za međunarodne odnose – Globallis. Posebno se volim sjećati tog razdoblja jer smo bili hrabri, puni nade i kritični. Upoznali smo se tijekom našeg prvog posjeta Zagrebu u sklopu okruglog stola i simulacije na temu Arbitražnog sporazuma. Prije toga naša komunikacija bila je ograničena na razmjenu e-pošte. Malo sam znao o Diplomatskom klubu, sumnjam i da su oni znali puno o nama. U Zagrebu smo imali toplu dobrodošlicu, što iskreno nismo očekivali i na čemu smo im zahvalni. Na marginama događaja koji je akademski obradio najzahtjevnije bilateralno pitanje između dviju država, predstavnici Diplomatskog kluba iznijeli su mi dugoročni plan povezivanja, a ja sam iznio viziju obnove Globallisa. Spomenuo sam i dugogodišnju želju za osnivanjem Grupe prijateljstva i suradnje s Hrvatskom pa i s Diplomatskim klubom. Možda se nismo u potpunosti jezično razumjeli, ali smo razumjeli ideje i ambicije.

Danas s oduševljenjem pratim razvoj Diplomatskog kluba i Globallisa. Oba su društva svladala izazove koje je predstavljala globalna pandemija i iz istoga izašli još jači. Trenutno sam u statusu Alumnija, kao i tadašnje vodstvo Diplomatskog kluba i vjerujem da su ponosni na današnju generaciju studenata koja vodi udrugu razmišljajući na svoj način, kao što sam i ja na svoje nasljednike. U travnju ove godine Grupa prijateljstva i suradnje s RH s Diplomatskim klubom održala je događaj na temu Vaccine Diplomacy- kao što smo se i nadali ?

Diplomatskom klubu želim sve najbolje i puno suradnje sa sjevernim susjedima. Često su ti odnosi najvažniji!